TERMAL TURİZM

Kütahya termal turizm kaynakları açısından en zengin illerimizden birisidir. Bu kaynakların büyük bölümünde yeterli tesis olmasına rağmen geliştirilmeli ve aktif dış turizmin hizmetine sokulmalıdır. Bu çerçevede yapılan çalışmalar arasında yer alan Termal Turizm Merkezleri oluşturulması kararlarından Kütahya 'da nasibini almıştır. Ve Kütahya 'daki altı merkez "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

ILICA HARLEK KAPLICALARI

Ege Bölgesinde, Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde ve Kütahya iline 27 km. uzaklıktadır.

Suyun Isısı: 25,2 - 43° C
Suyun (PH) Değeri:
6,84- Kadılar Kaynağı
6,78- Haslas Kaynağı
6,87- Harlek Kaynağı
6,64- Kadınlar Hamamı Kaynağı

Suyun Kimyasal Bileşimi:
-Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum.

Suyun Fiziksel Sınıfı:
-Termal , hipotonik, oligometalik-Kadılar ve Haslas Kaynakları
-Hipertermal , hipotonik, oligometalik-Harlek ve Kadınlar Hamamı Kaynakları

Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri.

Tedavi Ettiği Hastalıklar:
Romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve cilt üzerinde etkilidir. Metabolizma hastalıklarda kan seviyesinde birikmiş bazı maddeleri temizler.

Konaklama Tesisleri:
Harlek Oteli (186 Yataklı)
Ilıca Kaplıcaları - KÜTAHYA

Bilgi İçin Başvurulacak Adresler:
Kütahya İl Turizm Müdürlüğü
Fuat Paşa Cd. Özel İdare Sitesi Kat: 4
Tel: 274 - 223 19 62 - 223 10 78 (San) - 223 24 33 (Müd)
Fax: 274 - 223 60 03 (Valilik)

YONCALI KAPLICALARI VE SULARI

Kütahya 'ya 16 km mesafededir. 500 dönümlük bir arazi üzerine yayılmıştır. Selçuk Hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından ilk kez yaptırıldığı tahmin edilen tarihi hamam ve caminin bulunduğu kaplıca bir yerleşim merkezidir. Kaplıca merkezinde, açık yüzme havuzu, çamur havuzları, tarihi küçük ve büyük hamam ve çelik hamamı bulunmaktadır. Yoncalı 'da İl Özel İdare Müdürlüğüne ait 100 yatak kapasiteli moteller ve 40 yatak kapasiteli otel vardır. 5.10.1991 tarihinde hizmete giren S.S.K Yoncalı Hidroterapi ve Fizik Tedavi Hastanesi 130 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Kaplıca suları bileşimlerine göre dört ayrı grupta toplanır. Kadınlar, Erkekler, Namazgah ve çamur kaynakları bu dört gruptur. Sıcaklıkları 32-36 derece arasındaki sular ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yoncalı Kaplıcaları 17.09.1993 gün 4833 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

TAVŞANLI GÖBEL KAPLICALARI

Göbel Kaplıcaları Tavşanlı 'nın 7. Km batısında yer almaktadır. Kaplıca suları 32 derece sıcaklıkta olup, romatizma, siyatik, cilt hastalıkları, yaraların tedavisi, mide ve bağırsak ülserleri, adale ve kemik rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Kaplıca merkezinde 18 daire, konaklama amaçlı hizmet vermektedir. Göbel 'de iki hamam ve dört havuz mevcuttur.

GEDİZ ILICASU KAPLICALARI

Gediz 'in 15 km. güney batısındaki, Hamamsu deresinin iki yanında ve dere içinde yaklaşık 10 yerden kaynamaktadır. Merkezde çıktığı yeri sarıya boyayan Sarıkız kaynağı, Karakazan kaynağı, Buğuluk kaynağı ve en sıcak kaynak olan Kahveönü traverten kaynaklarından yararlanılmaktadır. Kaplıca suyu, içme uygulamalarında karaciğer ve safra yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Gediz Ilıcasu Kaplıcaları 18.3.1987 gün ve 11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

GEDİZ MURAT DAĞI KAPLICALARI

Gediz'e 30 km mesafedeki kaplıca merkezi Muratdağının batı yamaçlarında yer alır. Muratdağının eşsiz güzellikleri arasında merkez, yıllardır bilinen be kullanılan bir yerdir. Kaplıca tesisleri ve konaklama birimleri belediyeye aittir. Kaplıcada debisi fazla olan başlıca üç kaynak vadır. Hacethane ve Kocaman suları aynı adlı hamamı ve Kızılay Kampını beslemektedir. Kaymakam suyu ise daha aşağıda olup üstü açık bir havuza akmaktadır. Kaplıca suları içme uygulamalarıyla böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gediz Muratdağı kaplıcaları 18.03.1987 gün ve 11608 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi "ilan edilmiştir.

EMET YEŞİL VE KAYNARCA KAPLICALARI

Kütahya 'ya 100 km mesafedeki Emet 'te yer almaktadır. İlçe merkezindeki kaplıcalar antik çağlardan beri kullanıla gelmişlerdir. Halen Yeşil Kaplıcalarda 144 yatak kapasiteli, Kaynarca Kaplıcalarında 36 yatak kapasiteli moteller ile Yeşil Kaplıcalarda 29 yatak kapasiteli bir otel ve iki hamam vardır. Kaplıcadaki tüm tesisler Belediye 'ye aittir. Kaplıca merkezinde 196 yatak kapasiteli Kongre Oteli, bir açık ve bir kapalı olmak üzere iki olimpik yüzme havuzu rekreasyon ve sportif amaçlı hizmet birimlerinin inşaatı halen devam etmektedir. 40-50 derece sıcaklıktaki kaplıca suları ağrılı rahatsızlıkarın ve romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalı olmaktadır. Emet Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları 17.9.1993 gün ve 4833 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

SİMAV EYNAL KAPLICALARI

Simav 'a 4 km. mesafedeki kaplıcalar geniş bir alana yayılmıştır. Halk arasında şeytan kazanları olarak adlandırılan kaplıcalar çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Eynal Kaplıcalarında belediyeye ait toplam 400 yatak kapasiteli konaklama tesisleri ve bunların yan hizmet birimleri de vardır. 140 derece sıcaklığa sahip kaplıca suları jinekolojik, nevralji, nevrit, romatizma, böbrek taşlarının dökülmesi ve ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Simav Eynal Kaplıcaları 23.3.1989 gün ve 13900 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir.

HİSARCIK - HAMAMKÖY KAPLICALARI

Hisarcık 'a 10 km. mesafededir. 51 derece sıcaklıktaki Hamamköy suları içme uygulamalarıyla mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Merkez 'de İl Özel İdare Müdürlüğü 'nce yaptırılmış dört aileye hitabeden bir konaklama tesisi vardır. Tesis Hamamköy Muhtarlığı 'nca işletilmektedir.